Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Çanakkale Zaferi” Anma Programı Düzenlendi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından Çanakkale zaferinin 102’inci yıl dönümü münasebetiyle anma programı düzenlendi.

17 Mart Cuma günü Türkistan yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleşen programa, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı.

Şehitler anısına saygı duruşu ve marşların okunmasıyla başlayan programda, açılış konuşmalarını yapmak üzere Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış sahneye davet edildi.

Açılış konuşmasında ilk olarak söz alan Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, 1915-1916 yıllarında gerçekleşen Çanakkale savaşının yalnız Türkler için değil tüm insanlığa ibret bir hadise olduğunu ifade etti. Mustafa Kemal’in komutasında askerlerin eşi benzeri olmayan savunma mücadelesi dünya tarihi açısından apayrı bir yeri olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında o yıllarda tüm Türk dünyası Türkiye’ye maddi manevi büyük destek verdiğini ifade eden Abdibekov, savaş zamanın da ünlü Kazak yazar Mağjan Jumabayev Türk Kardeşlerimize yazdığı “Uzaktaki Kardeşime” Şiiri bunun en güzel örneği olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Akabinde açılış konuşması yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Türk halklarının tarihten bugüne kadar gelmiş çok büyük destanları olduğuna değinerek 102 yıl önce ülkemizde kazanılan Çanakkale zaferi de en yakın tarihte gerçekleşmiş bir destan olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Kutalmış konuşmasının devamında şunları kaydetti. “ Osmanlının son dönemlerinde gerçekleşen bu savaşta, düşmanın zamanın son teknoloji top ve tüfeklerine karşı, her türlü imkândan kısıtlı Türk ordusu görülmemiş bir savunmayla, sayıca ve donanım açısından çok üstün olan Avrupalıları yenmeyi başardı. Çanakkale, aynı zamanda hüzünlü bir zafer olarak geçer. Bunun sebebi ise kahraman Türk askerinin bu zaferi kazanırken ne fedakârlıklar yaptığını ve ne zor şartlar altında çarpıştığıdır. Bu zaferde Anadolu’nun her köşesinden Çanakkale cephesine katılan ve “Çanakkale Geçilmez” sözünü şanlı tarihimize altın harflerle yazan şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum.”

Son olarak bu zaferde Anadolu'nun her köşesinden Çanakkale cephesine katılan ve “Çanakkale Geçilmez” sözünü şanlı tarihimize altın harflerle yazan şehitlerimizi rahmetle minnetle andığını ifade ederek sözlerini tamamladı.”

Daha sonra günün anlam ve önemini belirtmek üzere Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren sahneye davet edildi. Konuşmasında Türk Tarihi açısından Çanakkale destanının önemini ela alan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren şunları ifade etti. “Milletlerin tarihinde çok önemli dönüm noktaları vardır. Türk tarihinde en büyük kırılma noktalarından birisi de muhakkak ki Çanakkale destanıdır. Bu destana sadece bir savaş mantığıyla bakılmamalı aksine bir medeniyeti bir kültürü bir dünya dönüşünün kazanıldığı zafer olarak görülmelidir. Türk milleti ayakta kalma mücadelesi verdiği en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale zaferi gururunu aziz milletimize yaşatan, kahraman askerlerimizi ve tüm şehitlerimizi 18 Mart Çanakkale zaferi’nin 102. yıl dönümünde rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’in konuşmasının ardından öğrencilerin hazırladıkları programda şiirler okundu ve türküler söylendi. 


Haber Resimleri