Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Türk Dünyası Kültür Başkenti Etkinliklerine Katıldı

 

Baharın başlangıcı olan Nevruz bayramı, TÜRKSOY 2017 Türk Dünyası kültür başkenti etkinlikleriyle birlikte,  21 Mart Salı günü Türkistan şehrinin Esimhan Meydanında büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşti.

Yaklaşık iki saat süren programa Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Güney Kazakistan Eyalet Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebaev’in davetlisi olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını Prof. Dr. Canseyit Tüymebaev yaptı. Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamedulı ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov da birer konuşma yaparak, günün anlam ve önemi hakkında duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Bu yıl Türkistan şehrinin Türk Dünyası kültür başkenti seçilmesiyle birlikte daha kapsamlı kutlanan Nevruz Bayramı çok renkli gösterilere sahne oldu. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ile birlikte 22 Türk akraba topluluklarından oluşan halk oyunları ekiplerinin yer aldığı kutlamalar büyük bir ilgiyle izlendi. Türk birliğinin sağlanması ve Türk halklarının kaynaşması adına yapılan bu etkinlikler, bu kapsamda yapılan en başarılı faaliyet olarak tarih sahnesinde yer aldı.

Ergenekon’dan çıkışı simgeleyen ve yaklaşık 3000 yıllık tarihi olan Nevruz Bayramı ata topraklarda tarihi dokusu bozulmadan bugün hala yaşatılmaya devam etmektedir. Asırlar öncesindeki gibi çadırların kurulup kımızların içildiği, nevruz köjelerin yenilip dileklerin tutulduğu, altı bakanda sallanıp muratların gerçekleştiği nevruz, katılımcıları tarihin derinliklerine kadar götürdü.

Medeniyetlerin beşiği Türkistan’da halk oyunları gösterilerinin ardından Nevruz bayramı ve Türk Dünyası kültür başkenti kutlamaları çeşitli panayırlarla devam etti. Kutlamaların ardından program çerçevesinde,  Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Güney Kazakistan Eyaleti Valiliği işbirliğinde uluslararası  “Türkistan ve Türkoloji” sempozyumu düzenlendi. Ahmet Yesevi Üniversitesinin Kültür Merkezinde gerçekleşen sempozyuma 20 ülkeden Türkoloji’ye gönül vermiş ünlü Türkologların yanı sıra, Türkiye’den ve Kazakistan’dan diplomatlar da katıldı. Programlar Türkistan Esimhan Meydanında düzenlenen gala konseriyle son buldu.


Haber Resimleri