“Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar” kitabının Kazakçası yayımlandı

UNESCO tarafından 2016-2017 sezonunun Hoca Ahmed Yesevî Yılı ilan edilmesi anısına Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından “Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar” kitabının Kazakçası yayımlandı.

Türkiye'de edebiyat tarihçiliğinin, hatta modern tarihçiliğin kurucularından sayılan Fuad Köprülü'nün en çok okunan eseri olan Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar yazıldığı günden bu yana önemini giderek büyütmüş bir çalışmadır. Merhum Köprülü bu eserinde; Türklerin Müslüman olmasından itibaren, Orta Asya’dan Anadolu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika’ya kadar dünyanın dört bucağına yayılan dini ve milli düsturlarla örülmüş medeniyetimizi anlatmaktadır. XII. yüzyılın dini, lisanı, edebi ve siyasi özellikleri ile iki büyük Türk mutasavvıfının faaliyetleri de eserde ele alınmaktadır. Ahmet Yesevi ile Yunus Emre'nin hayatı ve eserleri çevresinde, yetiştikleri dönem, çeşitli özellikleriyle anlatılmaktadır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak, UNESCO’nun 2016-2017 sezonunun, Hoca Ahmed Yesevi ve Fuat Köprülü Yılı olarak ilan etmesi vesilesiyle böylesine büyük bir kaynağın Kazakistan’daki okurlara da ulaşması için eserin, Yrd. Doç. Dr. Kenan Koç tarafından Kazakça’ya tercüme edilerek, Kazakistanlı bilim adamlarına ve okurlara ulaştırılmasının ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Fuat Köprülü’nün "Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar" adlı eseriyle kendisine de örnek aldığı Hoca Ahmet Yesevi’yi Türk edebiyatına yeniden kazandırdığını söyleyen Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Hoca Ahmet Yesevi’nin eselerinin yeni nesile aktarılması için çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından yayımlanan tüm eserlerin üniversitenin web sitesi www.ayu.edu.tr adresinden elektronik olarak dünyanın her köşesindeki okuyuculara erişeme açık olduğunun altını çizdi.


Haber Resimleri