Ahmet Yesevi Okuma Salonu ve Ahmet Yesevi Kitaplığı Tanıtıldı

Yaklaşık 2 ay önce üniversitemizin Merkez Kütüphanesine kazandırılan “Ahmet Yesevi okuma salonu,” Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından yapılan açılışla hizmete girmişti. Dünyanın sayılı kütüphanelerinde ender bulunan kitapların yer aldığı okuma salonunda, yalnızca Hoca Ahmet Yesevi’nin eserleri ve O’nun şahsına ithafen kaleme alınmış eserler bulunuyor. Salondaki eserler; Türkçe, Kazakça, Özbekçe, İngilizce, Rusça Çağatayca, Kıpçakça  daha bir çok dil ve Türk lehçelerinde okurlara sunuluyor. Mütevelli Heyet başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın katkılarıyla oluşan yüzden fazla çok değerli eserlerin yer aldığı bu salon üniversitemiz tarafından okurlara tanıtımı yapıldı.

Türkoloji Enstitüsü ve Kütüphane müdürlüğü koordinasyonunda, 5 Nisan Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Merkez Kütüphanenin birinci katında düzenlenen etkinlikle “Ahmet Yesevi okuma salonu” ve “Ahmet Yesevi Kitaplığı” tanıtıldı.

Yaklaşık 1 saat süren tanıtım programına; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar Dağıstan, Kütüphane Müdürü Meruet Absimetova, Türkistan İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Abay Akjanov, İlahiyat Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zikiriya Jandarbek ve çok sayıda akademisyen, kütüphane personelleri ile öğrenciler katıldı.

Programda ayrıca yakın zamanda Kazakça’ya aktarılan Türk edebiyatının ünlü şair ve yazarı Fuad Köprülü’nün kaleme aldığı “Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar” eseri ile Türkçe, Kazakça Rusça ve İngilizce dillerinde hazırlanan “Ahmet Yesevi” kitabi tanıtımı ve dağıtımı yapıldı.  Mütevelli Heyet başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın talimatı üzerine dağıtımı planlanan kitaplar ilahiyat bölümü hoca ve öğrencilerine, Türk Dili bölümü ile kütüphanemize teslim edildi. Bununla beraber Kazakistan’ın bütün merkez kütüphaneleri ve bazı üniversitelerin kütüphanelerine gönderildi. Ayrıca bu kitaplar Türkistan da bulunan 73 okulun kütüphanesine dağıtılmak üzere Türkistan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abay Akjanov’a Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren tarafından düzenlenen tanıtım programında teslim edildi.

Tanıtım programında Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren yaptığı konuşmada; Türk dünyasında tasavvufun temellerini atan ve büyük alimlerden olan Ahmet Yesevi’yi anlama, anlatma ve yaşatma adına okuma salonunun oluşturulduğunu belirtti. Bu okuma salonu; Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğünün üstün gayretleri sonucu tevlit edildiğini dile getirdi.  Ahmet Yesevi üzerine üniversitemizin kütüphanesinde bulunan kitapların bu salonda birleştirildiğini, eksik kitapların ise ivedilikle tedarik edilip veya hazırlatılıp bastırılarak tamamlandığını sözlerine ekledi. Amaçlarının yalnızca Yesevi'nin türbe ziyaretleriyle sınırlı kalmamasını onun fikirlerini öğrenip hayata tatbik edilmesi gerektiğini savundu. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi’yi tanıtma adına Mütevelli Heyet başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Türkiye de ve birçok ülkede 300’e yakın konferans verdiğine de değindi. Ahmet Yesevi’ye gönül vermiş veya Yesevi üzerine araştırma yapan birinin aradığı tüm bilgilere kolaylıkla ulaşacağı Ahmet Yesevi Okuma salonu öğrencilerimize, üniversitemize ve herkese hayırlı olması temennisiyle sözlerini tamamladı.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’den sonra Kütüphane Müdürü Meruet Absimetova, Türkistan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abay Akjanov, İlahiyat Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zikiriya Jandarbek, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar Dağıstan birer konuşma yaptılar. Ahmet Yesevi salonu ve kitaplığı hayırlara vesile olması temennisinde bulundular.

Konuşmaların ardından program, kütüphane görevlisi tarafından Yesevi Kitaplığı okur severlere tanıtımı yapılarak tamamlandı.


Haber Resimleri