Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış TÜRKÜNİB Toplantısına Katıldı

Türk dünyası ülkeleri arasında kapsamlı iş birliğini teşvik etmek amacıyla kurulan Türk Keneşi; Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bir araya gelerek Türk Üniversiteler Birliği üyeleri ile Orhun Değişim Programı uygulama sürecine ilişkin bir toplantı düzenledi.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan olmak üzere 4 kurucu ülkeden 14 üyesi bulunan Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği  (TÜRKÜNİB) toplantısına;  Türk Keneşi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, TÜRKÜNİB Dönem Başkanı ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve diğer üye üniversitelerin temsilcileri katıldı.

6 Nisan Perşembe günü, Dr. Ömer Kocaman ile Prof. Dr. Sebahattin Balcı başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Türk Keneşi Genel Sekreterliği tarafından üye üniversitelerde yapılan Orhun Süreci ve değişim programlarına ilişkin araştırma sonuçları, TÜRKÜNİB Öğrenci Konseyi’nin ilk toplantısında alınan kararlar, Orhun Süreci kapsamında üye üniversiteler arasında gerçekleştirilecek değişim programı görüşüldü. İlk uygulama olarak uluslararası ilişkiler ve siyaset biliminde Orhun Değişim Programının uygulanması hususu ve buna ait yönetmelik kabul edildi. Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği toplantısında; birliğe üye üniversitelerin spor takımlarının katılımıyla Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde 15-19 Mayıs 2017 tarihlerinde “Birlik için spor…” sloganıyla 5 branşta gerçekleştirilecek olan “I. Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunları” ile ilgili hazırlıklar görüşülüp, üye üniversitelerin katkılarıyla karara bağlandı.

Toplantının akabinde imza törenine geçilerek üye üniversitelerin temsilcileri tarafından alınan kararlar ve “Orhun Değişim Programı” protokolü imzalandı. Pilot uygulama kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış; İstanbul Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi ile Orhun Değişim Programı protokolünü imzaladı. Ayrıca Türk Keneşi Genel Sekreteri Ramil Hasanov, imza törenine katılarak, çalışmalarından dolayı üniversite temsilcilerine tebrik ve teşekkürlerini iletti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış Kırgızistan programı kapsamında çeşitli ziyaretler ve temaslarda da bulundu. TÜRKÜNİB üyeleri ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliğini ziyaret ederek Kırgızistan programını tamamladı. 


Haber Resimleri