Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde “Ayyar Hamza” tiyatro Gösterisi

Üniversitemizin kuruluşunun 25. yılı münasebetiyle ve 2016 yılının Unesco Hoca Ahmed Yesevi yılı ilan edilmesiyle birlikte tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları vermek, ayrıca üniversitemizde öğrenim gören Türk dünyasından gelen öğrencilere Türkçeyi hem dil ve hem de kültürel anlamda daha etkin biçimde öğretmek, Türk dünyası kardeşliğini ve dostluğunu pekiştirmek amacıyla Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Tiyatro kulübü tarafından tiyatro oyunu düzenlendi.

Tanzimat mizahının öncülerinden Direktör Ali Bey’in Moliere’den uyarladığı “Ayyar Hamza” adlı tiyatro oyunu, Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Tiyatro kulübü danışmanları okutman Dilek Kaplankıran ve İbrahim Kaplankıran’ın koordinesinde sahneye taşındı. Türk dünyasından gelen öğrencilerin sergilediği “Ayyar Hamza” tiyatro gösterisini Üniversitemizin 1. Sınıf öğrencisi Uğur Yılmaz hazırlayıp yönetti.

11 Nisan Salı günü Hazırlık Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen “Ayyar Hamza” tiyatro gösterisine Ahmet Yesevi Üniversitesi rektör yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Kentav Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kemalbek Berkinbayev’in yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenciler izledi.

Büyük özveriyle hazırlanan,  profesyonelce sergilenen tiyatro oyunu izleyenleri hem eğlendirdi hem güldürdü.  Yaklaşık 1 saat süren gösterinin akabinde şarkılar söylendi, folklor gösterisi yapıldı. Program sonunda ise dostluk nişanesi olarak Türk dünyası bayrakları açılarak tamamlandı.


Haber Resimleri