Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezinde ''Hoca Ahmet Yesevi Günümüze ne söyler?'' konferansı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezinin her Cuma düzenlediği Cuma Konferanslarının bu haftaki konuğu oldu.

Ahmet Yesevi’nin kültürel bir abide olduğundan bahseden Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmed Yesevi’nin eserlerinin çağlar aşan bir etki gücüne sahip olduğunu, günümüze kadar da bu gücünün koruduğundan bahsetti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasında Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatı, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve 2016-2017 sezonunun UNESCO tarafından Ahmet Yesevi yılı ilan edilmesinden bahsetti. Konuşmasının ilk bölümünde Yesevi Hazretleri hakkında genel bilgiler veren Yıldız, dergâh geleneğinden gelen Yesevi Hazretleri’nin halktan uzak bir âlim olmayıp aksine halkla iç içe olduğunun altını çizdi. Ahmet Yesevi’yi anlamak için manevi değerlerin gözetilmesinin elzem olduğunu belirtip konuşmasında Yesevi Hazretleri’nden menkıbelerle zenginleştirdi.  Ahmet Yesevi’nin eserleri olan Divan-ı Hikmet ve Fakr-name’den hikmetler okuyan Yıldız, Divan-ı Hikmet’in en önemli özelliğinin İslam Dinini oldukça anlaşılır manzum şeklinde olduğunu belirtti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitenin Türkiye’nin yurtdışında eğitim veren iki devlet üniversitesinden birisi olduğu hususunu belirtti. Bunun yanında, üniversitenin Türk dünyası ile ilişkilerin güçlenmesi için oldukça önemli bir misyona sahip olduğunu ekledi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasını Hoca Ahmet Yesevi hakkında maddi destek bulunması halinde film ve belgesel yapılmasının planlandığını aktararak sözlerine son verdi.


Haber Resimleri