Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Türkistan’da Yesevi mezunlarıyla buluştu

26-27 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresine katılmak üzere Türkistan’a gelen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitemizden mezun olan yüksek lisans ve doktorasını Türkiye’de tamamlayan, aynı zamanda Üniversitemizde görev yapan kazak mezunlarla yemekte buluştu.

25 Nisan Salı günü Türkistan Yesi Otel’de gerçekleşen yemeğe, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın davetlisi olarak kongreye gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet Günal, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren de eşlik etti.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın konuşmasıyla başlayan yemekte davetliler ve Yesevi mezunları duygu ve düşüncelerini dile getiren konuşmalar yaptılar.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, zamanını üçe bölen ve bu üçte birlik kısmında 99 bin öğrenci yetiştiren Ahmet Yesevi’yi örnek alan Üniversitemiz, 850 yıl öncesindeki gibi Yesevi geleneğini devam ettirdiğini dile getirdi. Yıldız, bu hedefler çerçevesinde öğrenci yetiştirip Ahmet Yesevi’ye yakışır bir şekilde Türk Dünyasına ve İslam’a hizmet edildiğini ifade etti. İnsanın ancak çalışıp eser bırakınca ölümsüzleştiğini dile getiren Yıldız, tarihin her döneminde nice padişahların, nice yöneticilerin unutulduğunu Ahmet Yesevi’nin bıraktığı eserlerle bu gün Paris’te, Viyana’da, Almanya’da, Katar’da ve dünyanın her yerinde anıldığını belirtti.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasının sonunda Yesevi mezunlarına çalışma hayatında başarılar dileyerek bu tür toplantılarla sık sık bir araya gelmeyi temenni ettiğini söyledi.


Haber Resimleri