Hoca Ahmet Yesevi, Yıldız Teknik Üniversitesinde anlatıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatının anlatıldığı ‘Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’ isimli konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansa konuşmacı olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız katıldı. Eğitim Fakültesinde düzenlenen konferansta Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını tüm yönleriyle ele aldı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin zamanın iyi kullanılmasına vurgu yaptığını söyledi. Hoca Ahmet Yesevi’nin İslam tarihi için önemli bir isim olduğunu belirten Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Hoca Ahmet Yesevi Türkler arasında İslamiyet’in yaygınlaşmasında önemli rol oynayan birisi. O, İslam dininin dili Arapça, dönemindeki dili farsça olmasına rağmen tarihimizde ilk defa İslam’ın daha iyi anlaşılması için Türkçe olarak İslam’ı öğretmiş birisidir. Türkçe olarak İslam’ı öğrettiği için İslamiyet Asya’da dalga dalga yayılmış,  Asya’nın bozkırında yetiştirdiği talebeler İslamiyet’i Anadolu’ya, Balkanlara ulaştırmışlardır."

Prof. Dr. Musa Yıldız ayrıca öğrencilere Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ayrıntılı şekilde anlatarak onu örnek almalarını istediğini belirtti. Hoca Ahmet Yesevi’nin, zamanı üçe bölerek değerlendirdiğini ifade eden Prof. Dr. Musa Yıldız, "Biz bugün burada Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin öğrencilerimize örnek olacak yönlerine vurgu yapmaya çalıştık. Bunlardan en önemlisi de Hoca Ahmet Yesevi’nin zamanı iyi kullanmasıdır. Öğrencilerimiz örnek alsınlar, zamanlarını iyi değerlendirsinler, geçici olan bu dünyada önemli eserler bıraksınlar diye Hoca Ahmet Yesevi’nin zamanını üçe bölmesi konusuna vurgu yaptık. Bunlardan ilki zamanının üçte birini ibadetle geçirmesi, üçte birlik kısmını öğrenci yetiştirerek geçirmesi ve son üçte birlik kısımda kaşık ve kepçe yontarak geçimini sağlayarak geçirmesi.

Arzu ediyoruz ki Hoca Ahmet Yesevi ve onun takipçileri olan Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli’ler gibi insanlar, nesiller yetişsin bu coğrafyada" dedi.

‘Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’ isimli konferansta yaklaşık 1 saat kürsüde kalan Prof. Dr. Musa Yıldız’a Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Arslan tarafından plaket takdim edildi. Prof. Dr. Musa Yıldız da bu konferansı düzenledikleri için Prof. Dr. Mustafa Arslan’a teşekkür ederek Yıldız Teknik Üniversitesi Kütüphanesine Hoca Ahmet Yesevi’nin eserlerinden oluşan bir kitaplık hediye etti.


Haber Resimleri