Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi: Türkistan Forumu III kapanış töreni gerçekleştirildi

Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti anısına Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi: Türkistan Forumu III kongresinin kapanış töreni gerçekleştirildi. 26-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşen kongrede toplam 17 oturumda 100’e yakın akademisyen bildiri sundu. “Küreselleşme Sürecinde Türk Dünyasının Geleceği, Fırsatlar ve Tehditler” konusunun ele alındığı kongre, “Sonuç Bildirgesi ve Genel Değerlendirme” oturumuyla tamamlandı.

28 Nisan Cuma günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleşen kapanış törenine; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren,  Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Chicago İllinois Üniversitesi Prof. Dr. Ali T. Akarca, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Aytaç Eker ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Oturumda konuşan rektör yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, kongre hakkında genel değerlendirme yaparak oturumlar ve katılan akademisyenlerle ilgili sayısal bilgiler verdi. Raimberdiev, kongrenin Sosyal Bilimler Fakültesinin hazırlayıp organize ettiğini dile getirerek başta Fakülte dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu ve fakülte çalışanlarına Rektörlük ve Üniversite adına teşekkür etti. Raimberdiev, kongrede ele alınan meselelerin Türk dünyasının ufkunu aydınlatması temennisiyle sözlerini tamamladı.

Akabinde konuşan rektör yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Üniversitemizde böylesine bir organizasyonun düzenlenmesi Türk dünyası dostluğu ve kardeşliğini pekiştirdiği gibi bu hedefler çerçevesindeki misyonumuzu canlı tuttuğunu dile getirdi. Eren, medeniyetin en önemli unsurlarından olan bilim, kültür, sanat gibi alanlarda ve Türk dünyasının Kalbi olan Türkistan’da gerçekleşmesi de bu kongreyi daha anlamlı kıldığını belirtti.

Eren konuşmasının sonunda Kongreye katılan akademisyenlere, Kongrenin organizatörü Prof. Dr. Mehmet Toplu ile Prof. Dr. Nihat Batmaz’a ve katkısı olan herkese teşekkürlerini bildirdi. Ayrıca en büyük teşekkürü de her zaman bu tür organizasyonlarda teşvik ve desteklerini esirgemeyen Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a iletti.

Sonuç bildirgesi ve genel değerlendirme oturumunda Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Aytaç Eker,  Chicago İllinois Üniversitesi Prof. Dr. Ali T. Akarca, Ahmet Yesevi Üniversitesi Ekonomi Bölümü başkanı Prof. Dr. Boraş Mırzaaliev, Ablay Han Kazak Uluslararası İlişkiler ve Dünya Dilleri Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sağadi Bülekbaev, Ahmet Yesevi Üniversitesi Prof. Dr. Nihat Batmaz birer konuşma yaparak değerlendirmelerde bulundular. Katılanlara ve emeği geçenlere teşekkürlerini sundular.

Törende, Kültür Merkezi tarafından hazırlanan konser programında sergilenen Türk dünyası halk oyunları gösterisi büyük ilgi gördü ve heyecanla izlendi. Katılımcılar bir de kongre anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi: Türkistan Forumu III son olarak tarihi mekanlar ziyareti ile tamamlandı.


Haber Resimleri