Ahmet Yesevi Üniversitesi 54. Mütevelli Heyet Toplantısı Türkistan’da yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesi 54. Mütevelli Heyet Toplantısı, 5 Mayıs Cuma günü Türkiye ve Kazakistan üyelerinin katılımlarıyla Türkistan’da gerçekleşti.

Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda yapılan toplantıya Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet üyeleri; Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Hüseyin Karakum, Bibigül Asılova, Ahmetjan Primkulov, Aynur Jabatayeva, Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Dr. Berik Ahmetov, TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, Genel Sekreter Ahmet Şevki Zengin ile diğer idari personel katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında: ‘’UNESCO’nun 2016 yılını Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan etmesi hasebiyle bu adı taşıyan üniversite olarak Hoca Ahmet Yesevi'yi anlatma adına birçok faaliyete imza attık. Ayrıca Türksoy’un Türkistan’ı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçmesi sebebiyle bu tanıtım icraatlarını hız kesmeden idame ettirmekteyiz. Bu vesile ile yapacağımız 54. Mütevelli heyet toplantısının üniversitemize ve Türk ilim dünyasına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. “dedi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov da, 2016-2017 Öğretim yılı çerçevesinde yapılan akademik faaliyetlerin genel değerlendirmesini yaptı. 53. Mütevelli Heyet toplantısından bu yana gerçekleştirilen akademik çalışmalar ve eğitim-öğretim sürecini içeren bilgilendirmesini sundu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, akademik kaliteyi artırma adına eğitim ve bilim alanlarında hazırlamış olduğu raporunu sundu ve optimizasyon çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Mütevelli Heyetin 54. toplantısında birçok önemli kararla birlikte; 2016-2017 akademik gelişim raporları görüşüldü. Arkeoloji araştırma merkezi, optimizasyon ve üniversite hastanesi ile ilgili meseleler görüşüldü. 2017-2018 öğretim yılı birçok lisans bölümünün yanı sıra yüksek lisans rezidentura programlarının Türkiye, Kazak ve Türk Dünyası kontenjanları belirlendi. Bunun yanında Türkiye’den gelen akademisyenler ile ilgili yönetmelik değişikliği karara bağlandı. Toplantı, kararların imzalanmasının ardından çekilen toplu fotoğrafla sona erdi.

Toplantı sonunda Prof. Dr. Valihan Abdibekov 2016 yılının UNESCO tarafından ölümünün 850. yılında Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edilmesi münasebetiyle Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Hüseyin Karakum, Bibigül Asılova, Ahmetjan Primkulov ve Aynur Jabatayeva’ya altın madalya takdim etti ve Mütevelli heyet üyelerine çeşitli hediyeler verdi.


Haber Resimleri