Ahmet Yesevi' anısına "Hoşgörü Ekmeği" yapıldı

Çankaya Ahmet Yesevi Ortaokulunda "Ahmet Yesevi'yi Anma Günü" kapsamında "Hoşgörü Ekmeği" etkinliği yapıldı.

"Hoşgörü Ekmeği" etkinliğinde 7 bölgeden gelen unlar bir kazanda karıştırılarak hamur yapıldı. Hamur yapılırken birlik, beraberlik, bolluk, hoşgörü temennilerinde bulunuldu.

Etkinliğe Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Ahmet Yesevi Ortaokulu Müdürü Meral Almus ile öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptığı konuşmada öğrencilere Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını iyi araştırıp okumalarını ve onu örnek almalarını istediğini belirtti. Hoca Ahmet Yesevi'nin, zamanı üçe bölerek değerlendirdiğini ifade eden Prof. Dr. Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi'nin en önemli özelliği zamanı iyi kullanması. Öğrencilerimiz örnek alsınlar, zamanlarını iyi değerlendirsinler, geçici bu dünyada önemli eserler bıraksınlar diye bugün burada Hoca Ahmet Yesevi'nin zamanını üçe bölmesi konusuna vurgu yaptık. Bunlardan ilki zamanının üçte birini ibadetle geçirmesi, üçte birlik kısmını öğrenci yetiştirerek geçirmesi ve son üçte birlik kısmında kaşık ve kepçe yontarak geçimini sağlayarak geçirmesidir. Arzu ediyoruz ki Hoca Ahmet Yesevi ve onun takipçileri olan Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli'ler gibi insanlar, nesiller yetişsin bu coğrafyada" dedi. 

Hoşgörü Ekmeği programının sonunda Ahmet Yesevi Üniversitesinin Yesevi Sanat Topluluğu, Türk dünyasından halk oyunları gösterisi sundu. 


Haber Resimleri