Mütevelli Heyet Başkanı TÜRKSAV 21. Uluslararası Türk Dünyasına hizmet ödülleri törenine katıldı.

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfının (TÜRKSAV) 21. Uluslararası Türk Dünyasına hizmet ödülleri töreni bu yıl Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapıldı.

Ahlat Kültür Merkezinde yapılan tören öncesinde TÜRKSAV’ın Ahlat teması ağırlıklı resim sergisi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Ahlat Özel Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi açıldı. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bürokrat ve akademisyen katıldı. Sergi açılışlarının ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, ile TDMMB Yönetim Kurulu Üyesi Yapı İşleri Müdürü Banu Aslan Can tarafından birer konuşma yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. Ödül törenine katılamayan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ödülü kendisine ulaştırılmak üzere Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a verildi.

Bosna-Hersek'ten Prof. Dr. Kazım Hacimeyliç, Kazakistan'dan Nurlan Orazalin, KKTC'den Serhat Akpınar, Türkiye'den Yavuz Selim Demirağ, Yaşar Çağbayır, Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Hakim Değişgeç, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Genel Başkanı Mücahit Demirtaş, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban ve Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakış Karamağaralı ödüllerini aldı.

TRT Ankara Radyosu Gündem Programı ve Özbekistan'dan Kamalat Gençlik Hareketi yetkililerine de ödül takdim edildi.

Ödül törenin ardından Ahlat Belediyesi tarafından Bitlis Valisi Ahmet Çınar’a, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’na, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin’e ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri Dr. İlyas Demirci’ye "Fahri Hemşerilik belgesi ve plaket" verildi.

Öğleden sonra da ödül töreni programı kapsamında  "Milli Mimari ve Ahlat’ta Türk Damgaları Sempozyumu" başlıklı iki oturumlu bir sempozyum düzenlendi.


Haber Resimleri