Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Turan Sesi” ses yarışması düzenlendi

Türkistan Türk Dünyası Kültür başkenti anısına Ahmet Yesevi Üniversitesi Prodüksiyon Merkezi tarafından üniversitemizin akademisyenleri ve personelleri ile Türkistan valiliği personelleri arasında “Turan Sesi” adlı şarkı yarışması düzenlendi.

17 Mayıs Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde düzenlenen yarışma hocalarımızın, öğretim üyelerinin, Rektörlük personelleri ile yabancı personellerin kazak sanatına ilgisini artırma ve kendi alanları dışındaki doğuştan gelen yeteneklerini meydana çıkarma amacıyla düzenlendi.

Yarışmanın jüri üyeliğini Kazak filolojisi ve Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bekjigit Serdeli, Disiplin ve Kültür İşleri Müdürü Lezzet Esentaeva ile Yesevi Murası gazetesinin redaktörü Erimbek Şapanulu yaptılar. İki aşamada gerçekleşen yarışmanın ilk bölümünde yarışmacılar Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti anısına Türkistan konusunda şarkılar söylediler. Yarışmanın ikinci bölümünde ise katılımcılar özgün şarkılar seslendirdiler.

Jüri Üyelerinin değerlendirmeleriyle sonuçlanan yarışmada üniversitemizi başarıyla temsil eden Sanat Fakültesi Moda Tasarım ve Dizayn Okutmanı Erasıl Kaumbaev birinci oldu. İkinci sırada yine Üniversitemizin Tıp Fakültesi Okutmanı Nursultan Nüreddinov derece alırken, yarışmanın üçüncüsü Tıp Fakültesi hastanesi personeli Ulağa Takeeva oldu. Ayrıca Kadirrahim Bauirjan ve Svetlana Kuzembaeva isimli yarışmacılara da mansiyon ödülü verildi.

Yarışmanın ödül töreni programın akabinde yapılarak dereceye girenlerin ödüllerini Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve jüri üyeleri Prof. Dr. Bekjigit Serdeli, Lezzet Esentaeva, Erimbek Şapanulu takdim ettiler.


Haber Resimleri