Kazakistan’da KÜNİB ve İSSA Eğitim Fuarında Ahmet Yesevi Üniversitesi Tanıtıldı

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) ve International Student Service Association (İSSA) tarafından Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenen eğitim fuarlarına Ahmet Yesevi Üniversitesi, Avrasya Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek başkanlığında eğitim destek uzmanlarıyla katıldı.

Türkiye’de öğrenim görmek isteyen Kazak öğrenci adaylarının kendilerini hangi üniversitelerde eşleyebileceklerini, nasıl bir eğitim alacakları hakkında bilgilendirmek amacıyla Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) tarafından eğitim fuarı düzenlendi. KÜNİB, fuarda akademik yöneticiler, sektör temsilcileri ve üst düzey eğitim bürokratları bir araya getirerek ve yeni işbirliği olanakları sağlamak,  “Study in Turkey” ve “Mevlana Değişim Programı”nı tanıtmak, üniversiteler arasında çeşitli işbirliği protokolleri imzalama gibi hedefler doğrultusunda Almatı şehrinde gerçekleştirildi.

YÖK’ün “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Vizyonu”  ve Ekonomi Bakanlığının “Yurtdışındaki Fuarlara Katılım Desteği” kapsamında düzenlenen eğitim fuarında Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türkiye’den 20’ye yakın üniversite stant açtı.  Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) ve International Student Service Association (İSSA) eğitim fuarlarında Avrasya Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek üniversite rektörleriyle bir toplantı yaparak çeşitli iş birliği protokolleri görüştü ve basın mensuplarıyla buluştu.

19-20 Mayıs tarihlerinde Kazakistan otelde düzenlenen İSSA üniversite tanıtım günlerinde üniversitemizin tanıtımını Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Enstitüsü personeli Nurjan Trusbekov yaptı. Lise öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği fuarda,  üniversitemizin örgün eğitim programları, bölümler,  Türkiye bursu (Grant) ile burslu eğitimler (kvota) gibi konularda bilgi sahibi oldular.

20-21 Mayıs tarihlerinde Inter Continental Otelinde gerçekleşen KÜNİB eğitim fuarının açılışına Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, KÜNİB başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek’in yanı sıra eğitim bürokratları,  katılımcı üniversitelerden rektörler ve temsilcileri ile çok sayıda akademisyen Türkiye ve Kazakistan’dan diplomatlar katıldı.

KÜNİB eğitim fuarında üniversitemizin tanıtımını Ahmet Yesevi Üniversitesi Yazılım Geliştirme ve Otomasyon Merkezi Müdürü Ahmet Alp Özbalcı yaptı. Üniversitemizi temsil eden Özbalcı üniversite adaylarına üniversite hakkında bilgiler vererek üniversitemizin imkânlarını anlattı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.


Haber Resimleri