Divan-ı Hikmet sohbetleri-13 TİKA’da gerçekleştirildi

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ev sahipliğinde, Divan-ı Hikmet sohbetlerinin 13'üncüsünü düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ev sahipliğinde, Ahmet Yesevi Üniversitesinin 13'üncüsü düzenlediği Divan-ı Hikmet sohbetleri gerçekleştirildi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın açılış konuşmasını yaptığı programda, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yılmaz da konuşmacı olarak yer aldı.

UNESCO 2016-2017 Ahmet Yesevi Yılı vesilesiyle gerçekleştirdikleri faaliyetler kapsamında 13 aydır Divan-ı Hikmet sohbetleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Musa Yıldız, Ramazan ayı münasebetiyle bu sohbetlere ara verip Ekim ayında yeniden devam edeceklerini söyledi. Bu vesileyle Cumartesi günü başlayacak olan Ramazan ayını da tebrik eden Yıldız, "Rabbim Ramazan ayının hayır ve bereketinden istifade etmeyi nasip etsin" dedi.

UNESCO faaliyetleri kapsamında Hoca Ahmet Yesevi Yılı ile ilgi Ahmet Yesevi Üniversitesinin çalışmalar yaptığını aktaran Yıldız, "Ülkemizdeki farklı üniversitelerin bu çalışmalar kapsamında bizlere destekleri oluyor. Ülkemizde ilk defa Hoca Ahmet Yesevi ile ilgili faaliyet yapan üniversite Kayseri'de bulunan Erciyes Üniversitesi'dir. 1993 yılında Hoca Ahmet Yesevi'nin doğumunun 900. yıl dönümü olarak uluslararası bir sempozyum yapmışlardı. Geçen hafta bizlerin de destekleriyle birlikte bu sefer vefatının 850'nci yıl dönümü çerçevesinde uluslararası bir sempozyum yaptık. O sempozyumda bulunan konuşmacılarımızın tamamı Hoca Ahmet Yesevi ikliminde yaşamış, onun adeta ayak izlerine basmış hocalarımızdı. " şeklinde konuşarak sözü konuşmacı Prof. Dr. Ali Yılmaz'a bıraktı.

Yunus Emre'nin "Bana seni gerek seni" şiirinin dizelerini okuyarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Yılmaz ise, konuşmasında Hoca Ahmet Yesevi'yi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre ile kıyaslayacak ve ortak noktalarına değinecek bir konuşma yapacağını belirterek, Yunus Emre'nin bu şiirindeki rediflerin Ahmet Yesevi'nin sözlerinde de kullanmış olduğunu ifade etti. Hoca Ahmet Yesevi'nin Hikmetini okuyan ve Türkçe olarak yorumlayan Yılmaz, Hoca Ahmet Yesevi'nin, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre'nin ibadetler hususundaki görüşlerinin de birbiriyle örtüştüğünü dile getirdi. Program sonunda Yılmaz'a plaket takdim edildi.


Haber Resimleri