Keçiören’de Kazakistan Günleri etkinliği düzenlendi

Keçiören Belediyesinin Türkiye’de ilk ve tek olarak düzenlediği 8. Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde kardeş ülke Kazakistan Keçiören’e konuk oldu.

Kazakistan’da "20. yüzyılın Homeros’u" olarak görülen, Kazak Halk Edebiyatının önemli ismi ve atışma geleneği ustası Jambıl Jabayev’in adı Keçiören’de bir sokağa verildi. Sokağın açılışı, Kazakistan’dan gelen siyasetçilerin, akademisyenlerin ve sanatçıların da katıldığı büyük bir törenle yapıldı.

Jambıl Sokağı’nın açılışı için düzenlenen törene ev sahibi Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra, Kazakistan Almatı Eyaleti Jambıl Valisi Jandarbek Dalabayev, Kazakistan Türkistan Valisi Alipbek Öserbayev, Kazakistan Almatı Eyaleti Jambıl İlçesi Karasu Kasabası Valisi Ashat Ötebov, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Kazak İlimler Akademisi Bilim Adamı Tölegen Kojamkulov Muhtarauezov ile Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Müdürü Ualihan Kalican katıldı.

Törende konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kazakistan'ın Türkistan şehrinin Hoca Ahmet Yesevi'nin memleketi olduğunu dile getirerek, Anadolu'ya girişiyle beraber öğretilerinin Balkanlara kadar ulaştığını kaydetti.

Keçiören Belediyesi ile Türkistan arasındaki kardeşlik protokolü çerçevesinde bu yılki "Kardeşlik iftarı"nı da Türkistan'da yapacaklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Ak, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise bu etkinlikler çerçevesinde Türk-Kazak halklarının kardeşliklerinin tazelendiğini vurgulayarak, Türk dünyasına böyle güzel bir hizmette bulunduğu için Belediye Başkanı Mustafa Ak'a teşekkürlerini iletti.

Kazakistan Almatı Eyaleti Jambıl Valisi Jandarbek Dalabayev de Keçiören ile Jambıl belediyelerinin kardeş olduğunu belirterek, Keçiören'de ünlü Kazak şair Jambıl Jabayev adına açılan sokaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2017 Kültür Başkenti Türkistan Valisi Alibek Öserbayev ise bu faaliyetlerin Türkiye ile Kazakistan'ın kültürel iş birliği ve kardeşliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiye ile Kazakistan’ın ortak üniversitesi olduğunu vurgulayan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise, "İki ülke arasında kurulan bir kültür köprüsüdür. Bugün yeni kültür köprüleri kuruyoruz. Jambıl Sokağı’nın açılışı için Başkan Ak’a teşekkür ediyorum" dedi.

Düsen Kaseinov da, Jabayev’in ismini bir sokağa verdiği için Başkan Ak’a teşekkür ederek, "Türk dünyasının geçmişinde iz bırakan kişilerin adlarının parklara, sokaklara verilmesi, anıtlar yapılması, onların adlarının ebediyen yaşaması bakımından önemlidir. Bu insanlara layık oldukları değeri verdiğimiz zaman yeni nesil onları ve eserlerini daha yakından tanıyacaktır. Keçiören Belediyesi, TÜRKSOY ile yaptığı işbirliğiyle Türk cumhuriyetleri, Balkanlar, Avrupa ve Rusya’da değerli çalışmalar gerçekleştirerek diğer belediyelere de örnek oluyor" dedi.

Kazakistanlı ve Türkiyeli akademisyenler ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in "Kamu Bilincinin Modernizasyonu" Manifestosunun değerlendirme toplantısı da Kazakistan Kültür Evinde yapıldı.

Kazakistan Kültür Evinin de açıldığı gecede Hazine Müzik Dans Topluluğu birbirinden renkli geleneksel kostümleriyle Türk, Özbek ve Kazak danslarından örnekler sergiledi. Arslanbek Sultanbekov’un Dombıra adlı eserini Orazali Janabayev seslendirirken, Tumar Kazak Folklor Müzik Topluluğu da kendisine eşlik etti. Kazakistanlı sanatçıların koro ve solo olarak sahne aldığı gecede Türk ve Kazak eserler seslendirildi. Türkçe seslendirilen “Ölürüm Türkiyem” ve “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkılarına ise izleyiciler alkışlarıyla tempo tutarak eşlik etti.

Karşılıklı hediyeleşmesinin ardından gece, Kazak sanatçılar ve protokolün toplu hatıra fotoğrafı ile son buldu.


Haber Resimleri