Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Kazakistan’ın 24KZ Kanalına röportaj verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Kazakistan’ın 24KZ Kanalı Türkiye temsilcisi Ercan Junisov’a Ahmet Yesevi Üniversitesi ve UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Musa Yıldız,  Ahmet Yesevi Üniversitesinin 1991’de Türk dünyasında Hoca Ahmet Yesevi’nin felsefesine uygun nesiller ve yöneticiler yetiştirmek amacıyla kurulduğunu belirtti. Hoca Ahmet Yesevi felsefesini yaymak, Türk dünyasında birlik, beraberlik için çalışacak nesiller yetiştirmek demek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Musa Yıldız: ‘’Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini Türk toplumuna ve dünyaya tanıtmak istiyoruz’’ dedi.

UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı faaliyetleriyle Hoca Ahmet Yesevi’yi tanıtmaya devam etmek istediklerini vurgulayan Prof. Dr. Musa Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Ahmet Yesevi Üniversitesine çok önem verdiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Musa Yıldız,  UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı faaliyetleri kapsamında sadece 2016 yılında 286 faaliyet gerçekleştirdiklerini ve 2017 yılı içerisinde de bu rakamın artarak devam edeceğini belirtti.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi aktaran Prof. Dr. Musa Yıldız, dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmet Yesevi’nin ismini taşıyan üniversite olarak Yesevi hazretlerinin ve onun takipçilerinin eserlerini yayımlamaya devam edeceklerini belirtti.

UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmed Yesevî Yılı anısına ve Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri onuruna, Uluslararası Türk Akademisi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının destekleriyle hazırlanan 4 ciltlik “Tehlikedeki Türk Dilleri” kitabı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı olarak yayınlara büyük bir önem verdiklerini ve Ahmet Yesevi Külliyatı oluşturmayı istediklerini belirtti.

TÜRKSOY 2017 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesinin çok önemli destek verdiğini de ifade etti.


Haber Resimleri