Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2016-2017 Akademik Yılının Son Senato Toplantısı yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2016-2017 akademik yılının son senato toplantısı yapıldı. Senato iki ana gündem maddesi ve diğer konular bölümüyle gerçekleşti.

16 Haziran Cuma günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda gerçekleşen senato toplantısı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın oturum başkanlığında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov ile senato üyelerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Senatonun ilk gündem maddesi “2016-2017 Akademik yılının 2. sömestr sınav dönemi değerlendirmesi” konusunda Rektör yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov bilgiler verdi. Ahmetov kısaca 2. Sömestr sınavlarında uygulanan sınav yöntemi, karşılaşılan sorunlar, çözümler ve öneriler,  bununla beraber Türk, Kazak ve Türk dünyasından gelen öğrencilerin başarı seviyeleri, yüksek lisans doktora ile rezidantura programlarında sağlanan başarı gibi birçok konularda grafiksel slaytlarla değerlendirmelerini sundu.

Toplantının İkinci ana gündem maddesi ise  “2016-2017 akademik yılı yılsonu değerlendirmesi ve yeni akademik yılında planlanan faaliyetler” konusunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev konuştu. Raimberdiev, impact faktörü yüksek dergilerde yayınlanan makaleler, yüksek lisans ve doktora programları bilimsel faaliyetleri ve mezun olan öğrenci sayıları, ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve konferanslara katılım oranları ve makaleler, Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından desteklenen projeler, uluslararası düzeyde alınan paten sayıları, yeni öğretim yılında yapılması planlanan akademik çalışmalar gibi birçok konularda raporlar sundu.

2016-2017 akademik yılının yılsonu senato toplantısında birçok önemli kararla birlikte; 2016-2017 akademik faaliyet  raporları görüşüldü. Diş Hekimliği Fakültesinin bölümleri, gazetecilik bölümünün Filoloji Fakültesinden Sosyal Bilimler Fakültesine alınması, burslu yüksek lisans programlarının ücreti belirlendi ve karara bağlandı.

Senato sonunda Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış 2016-2017 öğretim yılında yapmış oldukları önemli faaliyetlerden dolayı bazı akademisyenlere altın madalya takdim ettiler. Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Prof. Dr. Mehmet Kutalmış başarılı bir şekilde tamamlanan akademik yılın ardından tüm akademisyenlere teşekkürlerini ileterek iyi bir tatil geçirmeleri temennilerinde bulundular.


Haber Resimleri