Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yesevi Mensupları ve Mezunlarıyla Çimkent İftar Programında Buluştu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Güney Kazakistan Eyaleti Başkenti Çimkent’te düzenlenen iftar programıyla Yesevi mezunlarıyla buluştu. 17 Haziran Cumartesi günü gerçekleşen iftar programına; Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Kazakistan çalışanları ile birlikte çok sayıda Ahmet Yesevi Üniversitesi mezunu katıldı.

İftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız; ramazan ayının manevi gölgesinde değerli Yesevi mezunlarıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek Yesevi mezunları bizlerin buradaki temsilcilerimiz ve örnek şahsiyetleri olduğunu belirtti. Geleneksel olarak dördüncüsü tertip edilen mezunlar yemeği vesilesiyle  hem geçmişteki öğrencilerle bir araya geldiklerini hem de pek çok konuda hasbihal ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Musa Yıldız,  bir akademik yılı daha geride bırakıldığına da değinerek eğitim meşalemizin daha yükseklere taşınması adına akademisyenlerden teşvik amaçlı İndekslerde taranan dergilerde makale yayınlamaları şartı getirildiğini hatırlattı. Son olarak Prof. Dr. Musa Yıldız, müminlerin gönlünde heyecanını duyduğu, hayır ve esenlikle ulaşmayı dilediği Kadir Gecesi ile Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ederek, iftar programının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti ve sözü Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek’e bıraktı.

Prof. Dr. Muhittin Şimşek konuşmasının başında tutulan oruçların kabul, Leyle-i Kadr gecesi makbul olması temennisiyle Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ederek Yesevi ailesiyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. İslam kültüründe hiçbir konuda ifrata ve tefrite müsaade edilmediğini vurgulayan şimşek, ancak müfritane irtibata müsaade edildiğini, yani ifrat derecesinde birlikte olmayı uygun görüldüğünü savunarak bu vesile ile Yesevi ailesi olarak böylesine manevi bir gecede bir araya geldiklerini dile getirdi. Üniversitemizin başarısının Kazakistan sıralamasındaki yerine değinen Şimşek, bu üniversiteyi belli bir seviye getirmeyi amaçlamış Yesevi çalışanlarına başarılar dileyerek, sağlık esenlik temennilerinde bulundu.

Sonrasında söz alan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, böylesine mübarek bir ayda bu tarz birleştirici, bütünleştirici organizasyonlarla bir araya gelerek hem iftar edildiği hem de üniversitemizin meselelerinin müzakere edildiği çok yönlü bir toplantı olduğunu belirtti. Konuşmasında 2016-2017 akademik yılı çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Kutalmış, bin yıl önce dünyanın en iyi ilim merkezi olan Türkistan’da düşük şartlarla da olsa iyi bir çalışma ile yüksek bir başarı sağlanacağına inandığını belirtti. Kutalmış, tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardında programın son bölümünde söz isteyen Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin mezunları, duygu düşüncelerini ifade eden kısa konuşma yaptılar ve başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere tüm yönetim kadrosuna teşekkür ettiler. İftar programı son olarak edilen dualarla tamamlandı.


Haber Resimleri