Ahmet Yesevi Üniversitesi ‘III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu’ coşkuyla açılış yaptı

Ahmet Yesevi Üniversitesinin düzenlemiş olduğu “III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu” projesi açılışı coşkuyla gerçekleşti. Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Afganistan’dan 350’ye yakın öğrencinin kayıt yaptırdığı Yaz Okulu, 29 Haziran Perşembe günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde düzenlenen açılış programıyla başladı.

Açılış programında konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Üniversitemizi tercih edip, yaz okuluna katılımlarından dolayı öğrencilere teşekkür etti. Üniversitemiz ve Türkistan coğrafyası hakkında bilgiler veren Kutalmış, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiye ve Kazakistan devletlerinin işbirliğiyle kurulmuş bir uluslararası üniversite olduğunu ifade etti. Üniversitemiz 10 Fakültesiyle, 1 yüksekokul, 7 enstitü ve 1 araştırma merkezi olmak üzere 33 Türk akraba topluluğundan 8 bine yakın öğrenciye eğitim vermektedir” dedi.  Türkistan coğrafyasının beşeri ve fiziki şartlar bakımından kısıtlı olsa da bu coğrafyanın yüz yıllar önce medeniyetlerin beşiği ve ilim merkezi olduğunu ifade ederek, burada Ahmet Yesevi, Farabi gibi büyük alimlerin yetiştiğini sözlerine ekledi.

 “III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu” projesinin amacına değinen Kutalmış, Türkiye ve diğer ülkelerden gelen öğrenciler bölge halklarıyla tanışıp kaynaşarak, istediği dil ve lehçede pratik yapma,  özellikle Türk lehçeleri üzerine eğitim gören öğrenciler bu coğrafyayı daha yakından tanıyarak eğitimlerini sağlam temeller üzerine oturtacaklarını ifade etti. Yaz okulunun çok yönlü ve verimli bir şekilde eğitim vermesi adına Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, Rektörlüğü ve personellerinin büyük gayret gösterdiğini vurgulayan Kutalmış, katılım gösteren öğrencilere başarılar dileyerek, yaz okulunu arzu ettikleri şekilde geçirmeleri temennisiyle sözlerini tamamladı.

 “III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu” açılış programı Ahmet Yesevi Üniversitesi Prodüksiyon Merkezinin hazırladığı renkli konserle sona erdi. Sonrasında öğrenciler Kültür Merkezinde bulunan Arkeoloji Müzesi ile Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesini gezdiler.


Haber Resimleri