Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Cumhuriyet Üniversitesi arasında ikili işbirliği protokolü imzalandı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız,  Dış İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Ali Aksu ile birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere Üniversitemize bir dizi ziyaretlerde bulundular.

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ve Heyetini, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ile birlikte Türkistan Yerleşkesi Rektörlük binasındaki makamında kabul etti.

Ziyaretçilere Üniversitemiz hakkında bilgi veren Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Üniversite olarak, bu tür ikili protokollere önem verdiklerini ifade ederek ilişkilerin geliştirilmesi adına birçok Üniversite, kurum ve kuruluşlarla anlaşmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Prof. Dr. Alim Yıldız ise göstermiş oldukları ilgi, alaka ve misafirperverlikten dolayı Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a teşekkür etti.

Yapılan görüşmeler sonucu akademik araştırmaların desteklenmesi, karşılıklı fayda sağlayacak akademik programlar geliştirme, iki üniversitenin ortak alanları ile ilgili bilgi ve materyal paylaşımı, lisans ve yüksek lisans düzeyinde öğrenci değişimi, akademik ve eğitim alanlarındaki etkinliklerin desteklenmesi gibi birçok konuda anlaşma sağlandı. İkili işbirliği protokolünü Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız imzaladı. Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Prof. Dr. Alim Yıldız protokol imzalama işleminden sonra karşılıklı dilek ve temennilerde bulundular.

Toplantı sonunda Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ziyaretlerinden dolayı Prof. Dr. Alim Yıldız ve heyetine geleneksel Kazak giysisi Çapan giydirdiler ve Kazak milli çalgısı olan Dombra hediye ettiler. Cumhuriyet Üniversitesi heyeti toplantının akabinde tarihi mekânlar ziyareti gerçekleştirerek, Türkistan’dan ayrıldılar.


Haber Resimleri