SESRIC Genel Sekreteri Büyükelçi Musa Kulaklıkaya Ahmet Yesevi Üniversitesinde Konferans verdi

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 10-11 Eylül tarihlerinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesine katılmak üzere Kazakistan'da bulunan ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın davetlisi olarak üniversitemize ziyaret eden İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı SESRIC Genel Sekreteri Büyükelçi Musa Kulaklıkaya konferans verdi.  

Sosyal Bilimler Fakültesi Koordinasyonunda, 12 Eylül Salı günü Türkistan Yerleşkesi Merkez Kütüphanesinin toplantı ve konferans salonunda büyük ilgi ile gerçekleşen konferansa; Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

SESRIC Genel Sekreteri Büyükelçi Musa Kulaklıkaya,”İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi” konulu konferansında ilk olarak kendi öz geçmişinden bahsetti. 2004 yılında Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nda (TİKA) başkan yardımcısı olarak atandığını, 2007 yılında ise TİKA başkanı olarak göreve geldiğini belirterek Kazakistan’da ve Türkistan’da büyük projelere imza attığını ifade etti. Musa Kulaklıkaya, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi SESRIC hakkında bilgiler vererek, SESRIC’in kuruluş amacı, çalışma alanları, yapılan faaliyetler,  üye ülkeler, örgütün şeması ve SESRIC’e bağlı kuruluşlar gibi birçok konuda bilgiler verdi.

Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, 21 Ağustos 1969 tarihinde İsrail'in işgali altında bulunan Kudüs'teki, Al-Aksa Mescidi'nin yakılmasının İslam Dünyasında uyandırdığı tepki üzerine, 22–25 Eylül 1969 tarihlerinde Rabat’ta ilk kez düzenlenen İslam Zirvesinde alınan bir kararla kurulduğunu, daha sonra 2011 Haziran ayında Astana’da düzenlenen 38. Dışişleri Bakanları Konseyinde örgütün adı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olarak değiştirildiğine de vurgu yaptı. Kulaklıkaya konuşmasının son bölümünde, Hoca Ahmet Yesevi’nin şehrinde bulunmaktan ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu dile getirerek, nazik davetlerinden dolayı başta Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a ve programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, konferans programının ardından sorulan sorulara verdiği cevaplarla konuşmasını tamamladı.                                                                                                                                                                   

Konferansın sonunda tebrik ve teşekkür konuşması yapan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Büyükelçi Musa Kulaklıkaya’ya teşekkürlerini sunarak 2015-2016 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Ahmet Yesevi Üniversitesine de katkılarının olduğunu hatırlattı. Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesinin personeli ve öğrencisi olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirterek bu kişilerin Türk Dünyası için önemli bir misyon kaynağı olduğunu belirtti. Ayrıca bu önemli misyona büyük bir sorumluluk içerisinde hizmet edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanlığına teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamladı.


Haber Resimleri