Ahmet Yesevi Üniversitesi, TÜRTEP Uzaktan Eğitimde Bir İlke Daha İmza Attı

İnsanlık tarihine bakıldığında karasabanın bulunması, buharlı makinaların icadı, bilgisayarların ve nihayet internetin kullanılması mihenk taşı konumunda ve devrim niteliğinde buluşlardır. İlkel toplum evresini yaşamakta olan insanoğlu karasabanın bulunması ile toprağı işlemeye başlamış ve tarım toplumuna geçiş yapmıştır. Buharlı makinaların icadı ile insanlık bu kez sanayi toplumu ile tanışmıştır. Nihayet bilgisayar ve internetin kullanılması ile içinde bulunduğumuz Bilgi/Bilişim toplumu evresine geçilmiştir.

İçinde bulunduğumuz toplumsal evrenin ana ürünü bilgidir. Bir yılda ortalama 20 ExaByte bilgi üretildiği tahmin edilmektedir. Üretilen her bir bilginin ortalama 3 kez kullanıldığı günümüzde üretilen bu muazzam bilgiyi kütüphane gibi klasik ortamlarda saklamak gerekse idi her yıl milyonlarca yeni kütüphane kurulması gerekecekti. Bu üretilen bilgilerin tamamına yakını manyetik ve optik ortamlarda saklanmaktadır. Dijital olarak saklanan bu yeni bilgiye ulaşmanın ve üretime katkı sağlamanın tek yolu bilgisayar ve interneti etkin bir biçimde kullanmaktan geçmektedir. Üretilen bilginin 2-3 yılda iki katına çıktığı günümüzde her alanda paradigma değişimi yaşanmaktadır. Bu değişim eğitimi de derinden etkilemektedir.

İçinde bulunduğumuz bilişim toplumunda eğitimin en önemli araçları olan bilgisayar ve internetin kullanılması ile son yıllarda öğretim programları değişmekte ve birçok ülke okul öncesinden başlayarak, üniversiteye kadar olan eğitimin her kademesinde köklü ve radikal değişikliklere yönelmek durumunda kalmaktadır. Dünya’nın önde gelen üniversiteleri geleneksel olarak sürdürdükleri örgün eğitimlerini uzaktan eğitim ile desteklemeye başlamıştır.

Uzaktan eğitim uygulamasıyla öğrenci ve öğretim elemanlarının mekan engelini kaldıran TÜRTEP bu uygulamaları ile uzaktan eğitim alanında Türkiye’de adete bir marka halini almıştır.

Türkiye’yi 2002-2003 öğretim yılında ilk kez uzaktan eğitim ile tanıştıran TÜRTEP; kuruluşunun 10. yılında bir ilk ’e daha imza attı. 2011-2012 öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren öğrencilerine mobil cihazlar üzerinden eğitim vermeye başladı. Türkiye’de alanında uzman 32 farklı üniversiteden ve çok sayıda özel sektörden öğretim üyesine ilaveten; Kanada, Avusturalya ve Fransa gibi ülkelerde yaşamakta olan kendi alanında yetkin akademisyen ve bilim insanlarından da yararlanmaktadır.

2011-2012 öğretim yılından itibaren başta Apple ürünleri (iPhone, iPad ve iPod) öncelikli olmak üzere Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve diğer cihazlarla eğitime olanak sağlamaktadır. Yıllardır mekandan bağımsız eğitimlerini sürdürmekte olan TÜRTEP öğrencileri ve öğretim elemanları artık mobil cihazlar yardımı ile internete bağlanılan ve/veya cep telefonunun kapsama alanındaki her yerde derslere senkron/asenkron olarak erişebileceklerdir.

Artık TÜRTEP öğrencileri ve öğretim elemanları için yolculuk yapmak, yürüyüş yapmak veya diğer spor faaliyetlerine katılmak, denizde yada dağ başında bulunmak derse katılmak için engel teşkil etmemektedir.

TÜRTEP Mobile uygulaması ile;

Öğrenciler,

Kişisel bilgilerini görebilmekte ve güncelleyebilmektedir.

Ders notlarını görebilmektedir.

Derse senkron veya asenkron olarak katılabilmektedir.

Haftalık ders saatini görebilmektedir.

Bölüm başkanı, öğretim elemanı, diğer öğrenciler, eğitime destek ve teknik destek başta olmak üzere ilgili kişiler ile mesajlaşabilmektedir.

Anında bilgilendirme mesajlarından yararlanabilmektedir.

Öğretim elemanları,

Kişisel bilgilerini görebilmekte ve güncelleyebilmektedir.

Öğrencilere mesaj gönderebilmekte ve öğrenci mesajlarını okuyabilmektedir.

Dersine bağlantı kurabilmekte ve derse katılan online öğrenciler ile iletişim kurabilmektedir.

Haftalık ders programını görebilmektedir.

TÜRTEP bölüm başkanı, eğitime destek ve teknik destek yetkilileri ile etkileşimli iletişim kurabilmektedir.

Anında bilgilendirme mesajlarından yararlanabilmektedir.

Bölüm başkanları,

Öğretim elemanının sahip olduğu tüm yetkilerin yanında başkanı olduğu bölüm ile ilgili öğretim elemanları ve öğrencileri ile iletişime geçebilmektedir.

Mobile uygulamasının Apple cihazlarına uygun sürümüne http://itunes.apple.com/tr/app/turtep/id496816179?mt=8 linkine tıklanarak, bilgisayarlardan iTunes programından veya ilgili cihazlardaki App Store uygulamasından arama yapılarak ulaşılabilmektedir.

Android işletim sistemine uygun sürümüne, Google Play platformundan arama yapılarak veya http://play.google.com/store/apps/details?id=com.TURTEP_UYGULAMA linkine tıklanarak ulaşılabilmektedir.

Windows Phone işletim sistemine uygun sürümüne, http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/turtep/775f8c97-7586-43a1-94fa-e2adfd58a96c linkine tıklanarak ulaşılabilmektedir.

Windows (Windows 8 ve üstü) işletim sistemine uygun sürümüne ise http://apps.microsoft.com/windows/tr-tr/app/742bd8d4-fa45-4d08-9a42-44f9bf22899c linkine tıklanarak ulaşılabilmektedir.

Türkiye’de bir ilk olan mobile uzaktan eğitim uygulamasının diğer kurumlara da örnek olması beklentisi ile; uzaktan eğitimde ve teknolojiyi etkili kullanımda lider olan TÜRTEP’ in öğrenci, öğretim elemanı ve personeline yararlı olmasını diliyoruz.

TÜRTEP Başkanlığı